Porady, Przepisy

Kasa fiskalna dla myjni automatycznej

kasa fiskalna na myjni

Rodzaje kas dla myjni.

Ministerstwo Finansów dopuściło do stosowania w branży mycia i czyszczenia pojazdów kasy wirtualne w których nie ma obowiązku wydruku paragonu. Wydruk na myjni stwarzałby zapewne wiele problemów, choć takie rozwiązanie też jest możliwe jeśli zafiskalizujemy rozmieniarkę, która będzie sprzedawać żetony, a we wrzutnikach wyłączymy możliwość akceptowania monet. Rynek oczekuje jednak rozwiązania bez wydruku paragonu i akceptacji monet na każdym stanowisku, przepisy zatem skonstruowano tak aby kasa fiskalna na myjni mogła zamiast wydruku wyświetlić paragon Klientowi na dostępnym wyświetlaczu i według wyjaśnień Ministerstwa Finansów wyświetlacz ma być częścią kasy fiskalnej, a nie dowolnym wyświetlaczem dostępnym na myjni. Obecnie jedynym rozwiązaniem posiadającym homologację i wdrożonym do produkcji jest kasa fiskalna Novitus SDF-3.

Z naszego artykułu dowiesz się:

1. Jakie są rodzaje kas dla myjni automatycznych?

2. Co trzeba fiskalizować na myjni?

3. Ile kas fiskalnych musi pracować na myjni?

4. Czy na myjniach musimy płacić abonament za używanie kasy?

5. Czy zakup kasy uchroni przed łamaniem przepisów?

6. Ceny rozwiązań i nasza ocena.

7. Co zrobić jeśli nie zdążymy zafiskalizować myjni przed wyznaczonym terminem?

Co trzeba fiskalizować na myjni?

Fiskalizacji podlegają usługi mycia i czyszczenia pojazdów ale nie podlega jej sprzedaż towarów za pomocą maszyn vendingowych. Zatem fiskalizujemy automaty myjące, odkurzacze, opryskiwacze felg, dozowniki czernidła do opon, automaty do prania tapicerki.

Ile kas fiskalnych musi pracować na myjni?

Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach jako miejsce prowadzenia działalności dla bezdotykowych myjni automatycznych definiuje każde stanowisko myjni. W myśl tych wyjaśnień kas fiskalnych powinno być tyle ile stanowisk w których może odbywać się płatność, czyli mówiąc prościej tyle ile mamy wrzutników monet i terminali płatniczych, przy czym oczywiście liczymy łącznie. Jeśli na stanowisku jest wrzutnik i terminal płatniczy obsłuży go jedna kasa fiskalna.

Pojawiła się też na rynku propozycja aby zafiskalizować myjnię przy pomocy jednej kasy fiskalnej. Fiskalizacja miałaby się opierać na jednej kasie fiskalnej i tylu czytnikach Nayax ile jest stanowisk przy czym np. do odkurzacza dwustronnego można używać jednego terminala Nayax. Rozwiązanie WKF nie otrzymało jednak homologacji i póki co nie może być stosowane na myjniach.

Czy na myjniach musimy płacić abonament za używanie kasy?

Na myjniach będą stosowane kasy wirtualne czyli oprogramowanie i dlatego przy ich używaniu pojawia się opłata abonamentowa, podobnie jak z programami np. do fakturowania czy choćby biurowymi pakietami oprogramowania. Abonament budzi wiele kontrowersji wśród właścicieli myjni, a dostawcy rozwiązań starają się go bronić argumentami że obniża koszty „wejścia” w fiskalizację i jest wynagrodzeniem dla dostawcy który odpowiada za zapewnienie ciągłości ruchu infrastruktury kasy fiskalnej oraz rozwój i zawsze aktualne wersje aplikacji pracującej na myjni. Abonamenty liczone są stałą kwotą za stanowisko lub wartością procentową od obrotu i są już stosowane przy wirtualnych kasach fiskalnych dla przewoźników m.in Bolt czy Uber. 

Czy zakup kasy uchroni przed łamaniem przepisów?

Pytanie wydaje się kuriozalne ale wcale tak nie jest!

Oczywiście póki co mówimy o homologowanym rozwiązaniu Novitus, ale weźmiemy też pod lupę oczekujące ciągle na homologację rozwiązanie WKF. Przepisy o stosowaniu kas fiskalnych przez podatników mówią między innymi o konieczności wydawania paragonów najpóźniej w momencie zapłaty czy wstrzymaniu sprzedaży gdy kasa ulegnie awarii bądź zastąpieniu jej kasą rezerwową.

Zatem kupujemy kasę fiskalną, montujemy, fiskalizujemy i myjnia działa jako fiskalna myjnia bezdotykowa. Wzorcowa procedura na myjni wygląda tak, że Klient wrzuca monety lub płaci kartą, dostaje chwilę później paragon wyświetlony na wyświetlaczu i wykonuje mycie lub czyszczenie pojazdu.

 A co się wydarzy jeśli pójdzie coś nie tak i nie wyświetli mu się paragon albo wręcz nie zostanie on wystawiony?

Przepisy mówią w takim przypadku o braku możliwości sprzedaży, ale w ogromnej większości myjni tak się nie stanie. W przypadku kasy do myjni Novitusa, istnieje możliwość wysyłania impulsu blokady i tym samym zablokowania wykonania usługi mycia lub czyszczenia, ale wykorzystanie impulsu jest opcjonalne, a nie obowiązkowe i wielu producentów oraz właścicieli myjni nie zamierza go wykorzystywać.

Jak będzie w rozwiązaniu Wirtualnych Kas Fiskalnych? Na razie nie wiadomo. Tam problem jest jeszcze większy jeśli chodzi o współpracę z terminalami NAYAX gdyż mają one być niejako buforem łączności z kasą fiskalną, więc jeśli kasa fiskalna utraci łączność z terminalem np. przez chwilowy brak internetu lub z powodu innych zakłóceń to nie wystawi paragonu. Nayax zbuforuje płatność (ale bufor ten nie jest homologowany), a po odzyskaniu łączności wyśle wszystkie paragony do fiskalizacji. Paragon może być więc wystawiony długo po momencie zapłaty przez Klienta czego jednoznacznie zabraniają przepisy. 

Jak widać samo posiadanie kasy nie uchroni właścicieli myjni przed nieświadomą możliwością łamania przepisów. Klienci będą mogli korzystać z myjni, a właściciel może wykonywać działalność niezgodnie z prawem, bo paragony mogą być niefiskalizowane, a dodatkowo w przy rozwiązaniu WKF nie dostarczane Klientom w momencie zapłaty. 

Ciekawa jest też sytuacja gdy awarii ulegnie sama kasa fiskalna lub działające na niej oprogramowanie. Jeśli mimo opisanych powyżej wątpliwości kupimy jedną kasę fiskalną na całą myjnię to będziemy zmuszeni do zamknięcia całej myjni, jeśli mamy oddzielną kasę na każde stanowisko wyłączamy ze sprzedaży tylko to z uszkodzoną kasą. 

Ceny rozwiązań i nasza ocena

Kasa na każdym stanowisku:

Kasa Novitus SDF-3 LAN cena: 1290 zł netto

Kasa Novitus SDF-3 WiFi cena: 1335 zł netto

Kasa Novitus SDF-3 GPRS cena: 1510 zł netto (w cenie transmisja przez 2 lata)

Opłaty abonamentowe 39 zł za stanowisko lub 139 za wersję wielostanowiskową np. odkurzacz z jednym wrzutnikiem i wyborem stanowiska odkurzania.

Producent: WKF Wirtualne Kasy Fiskalne startup 

Jedna kasa na całą myjnie (Misterstwo Finansów nie przewiduje kasy centarlnej dla myjni)

Kasa WKF 1990 zł netto  (brak homologacji)

Termianle Nayax 490 EUR na stanowisko

Opłaty abonamentowe fiskalne 0,45% od obrotu w związku z inflacją i skracanymi czasami jednego impulsu już dziś szacuje się że mogą być to kwoty 60-90 zł za stanowisko

Opłaty abonamentowe za Nayax w zależności od ilości uruchomionych usług na terminalu od 7-12 EUR

prowizja Nayax 1,93% 

Na dzień dzisiejszy możemy polecić jedynie rozwiązanie homologowane czyli kasę dla myjni Novitus SDF-3. Gdy rozwiązanie drugie uzyska homologację będzie korzystne dla posiadaczy systemy Nayax lub tych którzy planują jego wdrożenie. W innym przypadku początkowy handicap jakim wydaje się slogan reklamowy WKF jedna kasa na myjnie staje się bardzo kosztowny. Dodatkowo musimy rozważyć poruszone powyżej kwestie awarii kasy i zamknięcia całej myjni lub jednego stanowiska oraz kwestię świadczenia usługi mycia bez wystawienia paragonu.

Co zrobić jeśli nie zdążymy zafiskalizować myjni przed wyznaczonym terminem?

Złożyć zamówienie na fiskalizację przez technologiesprzedazy.pl, a następie bezzwłocznie złożyć wniosek do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o przesunięcie terminu fiskalizacji. Naczelnicy raczej przychylą się do prośby choć trzeba wskazać, że na rozpatrzenie wniosku mają 30 dni.

Wniosek pobierz poniżej.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *