Porady

Błąd komunikacji repozytorium

Co zrobić, gdy zobaczysz ``błąd komunikacji repozytorium`` w kasie fiskalnej?

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to zapewne oznacza, że Twoja kasa lub drukarka fiskalna wyświetliła taką groźnie brzmiącą informację na swoim wyświetlaczu. Często ze względu na ograniczone miejsce do wyświetlania komunikatów na wyświetlaczach kas fiskalnych ten komunikat może być jeszcze bardziej enigmatyczny np. błąd kom. z rep.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Czy z tego tytułu grożą jakieś sankcje?

Najgroźniejszym scenariuszem jest długotrwałe występowanie takiego komunikatu i co gorsze ignorowanie go przez użytkownika kasy. Przepisy o kasach fiskalnych online mówią o konieczności zapewnienia przez podatnika połączenia kasy z Centralnym Repozytorium Kas. Brak takiego połączenia z winy użytkownika jest naruszeniem warunków użytkowania kas fiskalnych online i grozi za to mandat skarbowy oraz wiąże się z koniecznością zwrotu 700 zł odliczenia dokonanego przez podatnika za zakup i fiskalizację kasy online.

W poniższym tekście wyjaśnimy Ci jak w kilku prostych krokach zdiagnozować problem komunikatu „błąd kom. z rep.”, szybko go usunąć i nie zwracać 700 zł odliczenia.

Po pierwsze sprawdź czy kasa fiskalna ma dostęp do internetu.

W jaki sposób Twoja kasa fiskalna może łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK)?

Kasa fiskalna podłączona za pomocą kabla LAN

Sprawdź kabel i jego podłączenie do routera, zwróć uwagę na diody przy złączach LAN od strony kasy i routera. Popraw połączenia lub wymień kabel.

Kasa fiskalna podłączona za pomocą połączenia WIFI

Sprawdź swoją sieć WIFI, przypomnij sobie czy nie zmieniałeś ostatnio routera lub telefonu z którego udostępniasz internet albo ustawień typu hasła czy nazwa sieci SSID. Dokonaj zmian w kasie odpowiadających za połączenie wifi z internetem (hasła, nazwa sieci).

Kasa fiskalna podłączona za pomocą modemu i karty GSM

Sprawdź czy masz opłacony okres abonamentowy transmisji danych na karcie GSM, zwróć uwagę jaki zasięg sieci GSM w miejscu w którym używasz kasy fiskalnej

Jeśli problem połączenia z CRK Twojej kasy wynikał z braku łączności z internetem to wykonanie tych kilku prostych czynności i ewentualne poprawki powinny rozwiązać Twój problem.

Pamiętaj że nie od razu zauważysz zmianę jakiej się spodziewasz w postaci zniknięcia komunikatu o błędzie. Kasy fiskalne łączą się z CRK w odstępach czasowych zgodnie z harmonogramem. Zostaw kasę włączoną na co najmniej 2 godziny, po tym czasie kasa powinna się połączyć z CRK i przekazać do niego dane, a komunikat zniknąć.

Jeśli nic takiego nie nastąpiło, odezwij się koniecznie do serwisu TECHNLOGIESPRZEDAZY.PL Nie jednokrotnie zapewnienie połączenia internetu może wymagać, bardziej zaawansowanej wiedzy sieciowej wynikającej np. ze stosowania stałych adresów IP, blokady portów po których następuje komunikacja z CRK, połączeń z sieciami 5GHz itp.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *