Kasy Fiskalne, Porady

Używana kasa fiskalna – czy warto?

Używana kasa fiskalna

Czy warto kupić używaną kasę fiskalną?

Zakup kasy fiskalnej to niemały wydatek, z którym musi się zmierzyć spora część przedsiębiorców. Niektóre branże mają obowiązek posiadania kasy już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, inne dopiero po przekroczeniu pewnej kwoty obrotu.

Szukając oszczędności, zakup używanej kasy fiskalnej może wydawać się dobry, ale czy oby na pewno? Wyjaśnimy jak wygląda sytuacja z poziomu kupującego i sprzedającego.

Czy kasę fiskalną można sprzedać?

Przedsiębiorca kończąc lub zawieszając działalność gospodarczą zostaje z niepotrzebnym i bezużytecznym urządzeniem fiskalnym, więc czy kasę fiskalną może sprzedać?

W przypadku zawieszenia najlepszym rozwiązaniem będzie schowanie kasy w bezpiecznym miejscu, aby w momencie wznowienia działalności nie kupować nowego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami – zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku wykonywania przeglądów technicznych.

Jeśli kończysz działalność – urządzenie w wyznaczonym przez Urząd Skarbowy terminie (najczęściej 7-14 dni) musi zostać wyrejestrowane. Należy wtedy udać się do serwisu kas fiskalnych na wykonanie odczytu pamięci fiskalnej i sporządzenie niezbędnej dokumentacji, którą trzeba będzie złożyć w swoim Urzędzie Skarbowym.

Po wyrejestrowaniu – u właściciela kasy zostaje urządzenie, wydruki z pamięci oraz protokoły. Wszystko (łącznie z modułem fiskalnym w kasie) traktowane jest jako dokument, który według przepisów należy przechowywać przez okres 5 lat.

Zakup używanej kasy fiskalnej

Kupno używanej kasy fiskalnej nie jest niemożliwe, ale prawdopodobnie po 5-letnim leżakowaniu – urządzenie będzie wymagało naprawy i wymiany akumulatora. Jeśli natomiast będzie sprzedawane wcześniej – to prawdopodobnie sprzedający nie wie, że ma obowiązek przechowywania urządzenia przez okres 5 lat. 

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zakup używanej kasy, będzie Cię czekać kilka kolejnych wydatków w serwisie kas:

  • W pierwszej kolejności używana kasa będzie musiała trafić  za pośrednictwem serwisu kas fiskalnych do producenta, który wymieni pamięć fiskalną. Koszt takiej operacji w zależności od urządzenia to około 800-1200 zł netto i dodatkowe 7-14 dni oczekiwania.
  • Przed przypisaniem kasy do nowej firmy, urządzenie musi być w 100% sprawne, więc jeśli wymianie podlega wyświetlacz, klawiatura, akumulator itp. to będą to dodatkowe koszty.
  • Po wymianie pamięci, urządzenie trzeba zaprogramować, przeprowadzić szkolenie oraz wykonać fiskalizację i zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Ceny w zależności od wielkości bazy towarowej i samego modelu urządzenia zaczynają się od 150 zł netto.
Używana kasa fiskalna

Warto dodać

Jeśli kupujesz pierwszą nową kasę fiskalną do swojej firmy – na podstawie dokumentu zakupu (faktura VAT) możesz otrzymać zwrot do 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. W przypadku urządzeń używanych jest to wątpliwe.

Od 2023 roku według przepisów dozwolona jest sprzedaż i fiskalizacja wyłącznie kas fiskalnych online, więc kasy starego typu (offline) nie będzie można wykorzystać ponownie.

Każde nowe urządzenie fiskalne przygotowane jest do pracy przez minimum 5-6 lat. Przed zakupem używanej kasy warto przekalkulować, czy niewielka oszczędność i prawdopodobny brak zwrotu z Urzędu Skarbowego pokryją koszty ewentualnych napraw.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *