Porady

Jak podłączyć kasę fiskalną do internetu?

Kasy fiskalne on-line już od pewnego czasu funkcjonują na rynku i komplikują życie przedsiębiorcom. Najczęstszym problemem jest podłączenie kasy fiskalnej do internetu i zapewnienie jej odpowiedniego połączenia z Repozytorium Ministerstwa Finansów. Dodatkowo przypominamy, że decydując się na zakup kasy on-line; podatnik zobowiązuje się do zapewnienia kasie dostępu do sieci, a niespełnienie tego wymogu może wiązać się z kontrolą z Urzędu Skarbowego lub wezwaniem „na dywanik”, dlatego też powstał ten poradnik.

Kasy, które podłączysz do internetu z tym poradnikiem:

 • Novitus Nano Online
 • Novitus Mała Online
 • Novitus Sento Online
 • Novitus Deon Online
 • Novitus Bono Online
 • Novitus HD Online

 

Na początek: Możliwości podłączenia

Kasy fiskalne mogą posiadać różne karty sieciowe, co w rezultacie wymusi na nas sprawdzenie i dobranie odpowiedniego sposobu podłączenia. Zastrzegamy, że nie wszystkie kasy muszą mieć możliwość podłączenia na wszystkie wymienione sposoby.

 • Połączenie przewodowe kablem ethernetowym
 • Połączenie bezprzewodowe modułem Wi-Fi
 • Połączenie bezprzewodowe modemem GPRS

1. Podłączenie kablem Ethernetowym

Każda kasa powinna mieć port ethernetowy w który bezproblemowo powinniśmy wpiąć się kablem. Jest to najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie ponieważ wystarczy, że połączymy kasę z naszym routerem i poczekamy około 15 sekund na połączenie. Na głównym ekranie w prawym dolnym rogu ikonka wymiany danych powinna wyglądać tak jak na niżej zamieszczonym obrazku.

Problem może pojawić się gdy w lokalu nie mamy internetu lub wcześniej wspomniany router znajduje się zbyt daleko od kasy. W takim przypadku sugerujemy zastosowanie pozostałych opcji.

2. Podłączenie Wi-Fi

Zdecydowanie podłączenie kasy fiskalnej do internetu przez Wi-Fi to najpopularniejsza metoda. Unikniemy dzięki niej niepotrzebnych kabli, a jeśli pracujemy mobilnie; moduł pozwoli nam na podłączenie kasy do udostępnionego HotSpota w telefonie. Konfiguracja wi-fi w kasie nie jest niestety tak szybka i prosta jak w telefonie, a przy każdej zmianie sieci musimy powtarzać konfigurację.

Pierwsze co musimy zrobić to zakupić moduł Wi-Fi. My polecamy naszym klientom moduł TP-LINK TL-WN725N ze względu na sprawdzoną technologię i przedewszystkim rozmiar samego urządzenia.

Problem może pojawić się gdy w lokalu nie mamy internetu lub wcześniej wspomniany router znajduje się zbyt daleko od kasy. W takim przypadku sugerujemy zastosowanie pozostałych opcji.

Konfiguracja sieci

Na początku musimy przygotować niezbędne dane:

 • SSID – nazwę naszej sieci bezprzewodowej
 • Hasło do naszej sieci

Skoro mamy wszystko co niezbędne do podłączenia możemy przejść do konfiguracji.

 

1. Podłączamy modem do wolnego portu USB w naszej kasie.

2. Uruchamiamy kasę.

3. Wprowadzamy następującą kombinację klawiszy: 451522 [F] [RAZEM]. Na wyświetlaczu powinniśmy zobaczyć dostępne Interfejsy i podświetlony WLAN. Zatwierdzamy klawiszem [OK] i wchodzimy w konfigurację sieci WLAN.

4. W pierwszym oknie konfiguracji wyświetli nam się aktywność naszego modemu. W celu poprawnego działania musimy mieć to włączone. Aby aktywować modem wystarczy w tym momencie nacisnąć klawisz [X], a następnie [OK] przejść do kolejnego kroku.

5. W kolejnym kroku musimy wprowadzić SSID czyli nazwę naszej sieci. W tym kroku musimy pamiętać, że wielkość znaków ma znaczenie. Litery możemy zmienić poprzez kombinację klawiszy [F] + [CENA]. Jeśli nie znasz nazwy swojej sieci, możesz wyszukać ją telefonem i po prostu przepisać. Po wprowadzeniu nazwy zatwierdzamy klawiszem [OK] i przechodzimy do kolejnego kroku.

6. Wprowadzamy hasło tym samym sposobem co nazwę sieci i przechodzimy do kolejnego kroku klawiszem [OK].

7. W kolejnych oknach konfiguracji sieci Szyfrowanie, Klient DHCP oraz Tryb Ustawień DNS pozostawiamy bez zmian i akceptujemy wszystko klawiszem [OK].

8. Ostatni krok powinien cofnąć nas do pierwszego ekranu Interfejsów.

Wychodzimy z menu programowania naciskając kilkukrotnie klawisz [C], aż wrócimy do ekranu startowego.

Prawidłowo skonfigurowana sieć powinna wyświetlić nie przekreśloną ikonkę transmisji w prawym dolnym rogu.

Wychodzimy z menu programowania naciskając kilkukrotnie klawisz [C], aż wrócimy do ekranu startowego.

Prawidłowo skonfigurowana sieć powinna wyświetlić nie przekreśloną ikonkę transmisji w prawym dolnym rogu.

W razie jakichkolwiek problemów odsyłamy do naszego wideo-poradnika, w którym krok po kroku podłączamy kasę Novitus Nano Online do internetu.

2018_social_media_popular_app_logo_youtube-512

3. Podłączenie GPRS

Trzecią alternatywną opcją jest podłączenie internetu poprzez GPRS. W celu uruchomienia bezprzewodowego połączenia 3G jesteśmy zmuszeni na zakup wewnętrznego lub zewnętrznego modemu.

 

Modem zewnętrzny to Huawei E3531 3G dedykowany do działania z kasami fiskalnymi firmy Novitus. Przestrzegamy przed zakupem tańszych zamienników ponieważ nie są one wspierane przez system operacyjny kasy. Decydując się na zakup dedykowanego modemu otrzymamy gwarancję działania ponieważ są one na bieżąco sprawdzane i testowane zarówno przez producentów jak i serwisy.

Przed zakupem sugerujemy jednak na skontaktowanie się ze swoim serwisem kasy w celu dobrania odpowiedniego modelu do wersji oprogramowania. Na dzień dzisiejszy wspierany jest wyłącznie ten modem, ale w przyszłości może się to zmienić.

Modem wewnętrzny to produkt firmy Novitus, który ze względu na konieczność rozebrania kasy i zerwania plomby może zostać zainstalowany wyłącznie przez serwis. Do instalacji wymagana jest ingerencja w płytę główną kasy, więc jakiekolwiek próby samodzielnego montażu są niezgodne z prawem i grożą utratą gwarancji, czy chociażby wysokimi kosztami naprawy.

Zakup samego modemu to jednak nie wszystko. Do transferu danych wymagana jest karta SIM z aktywnym abonamentem na przesył danych. W zależności od operatora naszej sieci konfiguracja będzie się różnić i będzie wymagała podania odpowiednich wartości w systemie.

Ze względów bezpieczeństwa nie udostępniamy publicznie instrukcji instalacji modemów GPRS. Po dedykowane produkty zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego gdzie instalację i konfigurację otrzymają państwo w cenie urządzenia.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *